niedziela, 7 sierpnia 2011

Droga Mazowiecka na Kujawach Włocławek-Dobre


Do zachodnich krańców Włocławka dojechałyśmy miasta autobusem. Od szpitala na ul. Wienieckiej szłyśmy ścieżką rowerowo - pieszą. Miałam wprawdzie zamiar iść ulicą Lisek i Rudą, ale byłoby to zbyteczne nadkładanie drogi. Ścieżka rowerowa jest bardzo przyjemna, idzie brzegiem pięknego lasu, niestety, było niezwykle parno i wilgotno, czułyśmy się jak w łaźni parowej. Przez Wieniec Zdrój, potem już poboczem, przecinając autostradę A1 w budowie, doszłyśmy do Wieńca. Miłe panie w sklepie naprzeciwko kościoła rozpoznały w nas pątniczki. Odpoczęłyśmy, posiliłyśmy się i zajrzałyśmy na plebanię. Ksiądz proboszcz z parafii p.w. Przemienienia Pańskiego (rok założenia 1356), przemiły gaduła, nie chciał nas wypuścić. Bardzo zainteresował się ideą dróg jakubowych w Polsce, zamierza prowadzić pielgrzymki po przejściu na emeryturę (za rok). Doradzał nam, jak iść do Siniarzewa, niestety, uważał, że najlepiej będzie główną drogą.

Postanowiłyśmy jednak szukać bocznych dróg. Wychodząc z kościoła skręciłyśmy w lewo, minęłyśmy dawny pałac (potem szpital) w ruinie, minęłyśmy pierwsze skrzyżowanie (w głębi sklep). Około kilometra od kościoła droga rozwidla się, skręciłyśmy w prawo, na drogę wysypaną miałkim żużlem. Nie pamiętam nazwy na drogowskazie, ale wg Googli i Geoportalu jest to droga na Gustorzyn. Za Gustorzynem droga dochodzi do drogi poprzecznej (wg Geoportalu ta miejscowość nazywa się Dobra Wola). Skręciłyśmy w prawo. Po ok. 1 km miałyśmy dojść do skrzyżowania trzech dróg i skręcić w lewo na Wysocin. To skrzyżowanie wygląd tak samo na wszystkich 3 mapach: tej, którą się posługiwałam, Geoportalu i w Googlach. Drogę przegapiłyśmy, dalej nie bardzo wiedziałyśmy, gdzie jesteśmy, zapytani tubylcy uparcie kierowali nas na drogę 252. Następne chyba 2 godziny przebiegły dokładnie pod hasłem "diabeł ogonem nakrył". Na żadnej mapie nie mogę zlokalizować drogi, którą szłyśmy. Wygląda na to, że kręciłyśmy się w kółko, ale słońce miałam ciągle po lewej ręce! Im dłużej wpatruję się w mapę, tym bardziej nieprawdopodobne wydaje mi się, jak mogłyśmy zgubić drogę na tak prostym odcinku!

Po dłuższym marszu w raczej niewiadomym kierunku, napotkałyśmy pana, który nam ładnie wyrysował na ziemi drogę. Jego wskazówki zgadzają się z Geoportalem. Od Wysocina trzeba skręcić przed kościołem na Wysocinek, w Wysocinku w prawo na Chrustowo i Kujawkę. Potem już prosto jak z bicza strzelił przez Słupy Duże. Tu przeciąć drogę 267 i już drogą gorszą ok. 3 km (wg Googli) do drogi poprzecznej, skręcić prawo i po kilkuset metrach wychodzimy prosto na kościół. My, zmęczone, spocone, upadłe na duchu, nie zdecydowałyśmy się na ten wariant. Poszłyśmy do drogi 252 (jednak, a dobrzy ludzie od początku tak radzili). Miałyśmy przed sobą prawie 15 km szosą bez pobocza (asfaltówki dostałam po godzinie). Dotarłyśmy do Bądkowa, gdzie był bardzo widowiskowy ślub, z kawalkadą motocyklistów i kawalerzystami na pięknych koniach.

Niestety, nadciągała burza (zresztą na życzenie Reni, która prosiła św. Jakuba o prysznic). Poprosiłyśmy o schronienie panią, mieszkającą tuż koło kościoła. Po krótkim wahaniu zaprosiła nas do mieszkania, ugościła kawą, wysłuchała opowieści o Camino w Polsce i Hiszpanii. Burza i ulewa minęły, ruszyłyśmy dalej. Siniarzewo jakoś nie chciało się przybliżyć. Wreszcie, o 21:00 (z Wieńca wyruszyłyśmy ok. 13:00, szosą jest podobno 15 km) dotarłyśmy na plebanię. Ksiądz Tomasz Bartkowiak chętnie udzielił nam gościny. Jednak jakoś nie mieści mu się w głowie idea włóczenia się po polach, kiedy można przejechać samochodem.

Rano Msza św. w ładnym kościele z początków 20. wieku. Parafia jest jednak bardzo stara, powstała przed 1325 rokiem. Po rozmowie z księdzem Tomaszem wyruszyłyśmy w drogę. Było trochę mniej parno, czasem nawet powiewał wiatr. Po wczorajszym dniu pełne najgorszych przeczuć, zastanawiałyśmy się, o której dotrzemy do Dobrego. Jednak droga okazała się prosta, w dniu Pańskim, rozpoczętym Eucharystią "ten z dołu" najwyraźniej stracił ochotę do zaczepiania nas. Od kościoła drogą na wprost ok. 2 km, potem w prawo na Czołpin i Narkowo. W Narkowie skręciłyśmy w lewo na Morawy. W Morawach znów w prawo, koło pięknego drewnianego kościoła, troszkę przypominającego cerkiewkę, do drogi 266, potem w lewo i już po 14:00 byłyśmy w Dobrem.

Droga dość ruchliwa, ale jest szerokie pobocze po kolejce wąskotorowej. Można też tę drogę ominąć, idąc na Smarlin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz